TOP 09: Navrhujeme férový a udržitelný systém zdravotního pojištění

5.3.2019

Současný systém veřejného zdravotního pojištění v České republice je nespravedlivý a dlouhodobě neudržitelný. Zaměstnanec s průměrným platem odvede se svým zaměstnavatelem zdravotní pojišťovně 4 500 Kč měsíčně.

TOP 09: Navrhujeme férový a udržitelný systém zdravotního pojištění

Současný systém veřejného zdravotního pojištění v České republice je nespravedlivý a dlouhodobě neudržitelný. Zaměstnanec s průměrným platem odvede se svým zaměstnavatelem zdravotní pojišťovně 4 500 Kč měsíčně. Živnostník musí odvést minimálně 2 208 Kč měsíčně, i když nemá žádné výdělky. Stát za své pojištěnce (důchodce, děti, studenty, nezaměstnané) odvádí 1 018 Kč měsíčně.

„Dominantní zdroj zdravotního pojištění je tedy odvodová zátěž na pracovní místo, což je z hlediska ekonomické prosperity zátěž nejškodlivější. Navrhujeme proto snížení zdravotního pojištění zaměstnanců a živnostníků a zvýšení odvodu za státní pojištěnce. Pracujícím se tak zvýší čistá mzda, sníží se cena práce a pojistné za každého občana bude spravedlivější,“ uvedli poslanci TOP 09 Vlastimil Válek a Miroslav Kalousek.     

„Dalším problémem je, že není jasně definována zdravotní péče a tím pádem ani nárok, na který má občan právo ze svého pojištění. V posledních letech se stále častěji objevuje personifikovaná či individuální léčba připravovaná cíleně pro konkrétního pacienta. Dochází k obrovskému rozmachu technologií a špičková zdravotní péče se tak stává dražší a dražší. Pojišťovny svým pojištěncům musí jasně uvádět, co jim vlastně hradí a nabízet možnost využívání nadstandardu,“ zdůraznil poslanec Válek.

 

Navrhované body reformy zdravotního pojištění:

  • Snížit zaměstnancům a živnostníkům povinné pojištění o 3procentní body.
  • Zvýšit platbu za státního pojištěnce na 1 805 Kč měsíčně a stanovit vzorce její každoroční valorizace.
  • Definovat rozsah a dostupnost péče hrazené ze zdravotního pojištění.
  • Nabídnout možnosti připojištění na základě jasně definovaných standardů a nadstandardů.

V prvním kroku navrhnou poslanci TOP 09 úpravu výše zdravotního pojištění a platby za státní pojištěnce.

Lenka Brandtová, tisková mluvčí TOP 09