TOP 09: Na rozdíl od vlády chceme, aby firmy nemusely propouštět

13.5.2020

Vláda předložila návrh novely zákona o zadávání veřejných zakázek. K návrhu má TOP 09 několik zásadních připomínek. 

TOP 09: Na rozdíl od vlády chceme, aby firmy nemusely propouštět
  • Návrh vládního zákona otvírá dveře pochybným veřejným zakázkám
  • Snížení odvodů pro zasažené firmy pouze na 20 % za květen, červen a červenec
  • Rodiče, děti ani učitelé nesmí být oběťmi vládního chaosu

Vláda předložila návrh novely zákona o zadávání veřejných zakázek. K návrhu má TOP 09 několik zásadních připomínek. Návrh otvírá dveře veřejným zakázkám s nespolehlivými dodavateli či firmami s neprůhlednou vlastnickou strukturou a zároveň vypouští hodnotící komisi. Již před časem TOP 09 vyzvala vládu, aby byly nákupy nejen flexibilní, ale především transparentní. Předložený návrh jde ale opačným směrem, tedy zrušením základních pravidel pro zadávání veřejných zakázek. „Zejména nákupy ochranných pomůcek ministerstva zdravotnictví provází pochybnosti. Za těchto okolností přeci nemá smysl rozvolňovat pravidla veřejných zakázek. Nehledě na to, že vláda tento návrh předkládá v legislativní nouzi,“ říká předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Vláda také pomáhá firmám „babišovsky“ jenom na oko, přitom ve skutečnosti situaci jenom ztěžuje. Plošná pomoc pro firmy neexistuje a vládní půjčky doprovází nedostupnost a složitá byrokracie. Nehledě na to, že odvody za zaměstnance jsou u nás jedny z nejvyšších v Evropě i za normální situace. A v současné době po firmách ještě vláda chce platit penále za sociální pojištění. „To je nehorázné. Na rozdíl od vlády chceme, aby firmy nemusely propouštět. Chceme proto, aby všechny koronavirem zasažené firmy zaplatily pouze dvacet procent odvodů za květen, červen a červenec,“ vysvětluje Markéta Pekarová AdamováFirmy by musely prokázat, že byly nuceny během krize uzavřít provozovnu či výrazně omezit činnost. „V případě, že by si nemohly dovolit dnes platit těch dvacet procent, bude jim penále odpuštěno, stihnou-li zaplatit odvody do konce prosince,“ uzavírá Pekarová Adamová.

Rodiče, děti ani učitelé nesmí být oběťmi vládního chaosu

„Chaos, který způsobila vláda a ministr školství v tom, jak bude od pondělí fungovat docházka do mateřských a základních škol, nemůže být náhodný. Musí to být pomsta rodičům, žákům i učitelům za to, že zlobili,“ říká Vlastimil Válek, poslanec TOP 09.

„Co znamená zpřísnit hygienické podmínky? Co znamená dobrovolná docházka? Proč jen první stupeň? Proč ne žáci pátých a sedmých tříd, kteří dělají přijímací zkoušky na víceletá gymnázia? Jsou hygienické podmínky v plném provozu všech škol vůbec realizovatelné? Opravdu nemají učitelé a ředitelé nic lepšího na práci než stále stěhovat nábytek a vymýšlet, jak za pět dnů zrealizují zvýšené hygienické podmínky? Nebylo by lepší, aby učili?“ dodává poslanec Válek.

Z pravidel legislativní nouze nesmí být trhací kalendář

Sněmovna dnes rovněž projedná návrh na odložení termínu předložení státního rozpočtu. „Návrh na odložení o měsíc vzhledem k situaci chápu a jsme připraveni tuto změnu pro letošek podpořit. Zásadně však nesouhlasíme s projednáním návrhu v rámci legislativní nouze. Z pravidel jednání v legislativní nouzi bychom neměli dělat trhací kalendář,“ vysvětluje předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.  

Vladan Vaněk, tiskový mluvčí TOP 09