Zdražování? Babišova vláda si ho přeje, Agrofertu to vyhovuje.

4.10.2021

Je nebezpečné mít premiéra, pro jehož soukromé zájmy vláda odmítá bojovat se zdražováním

Zdražování? Babišova vláda si ho přeje, Agrofertu to vyhovuje.

V minulých osmnácti měsících si celý svět prošel Covidovou krizí. Bylo by bláhové dávat její vznik za vinu vládě. Každá vláda musela epidemii čelit a hledat nejefektivnější nástroje k ochraně života a zdraví obyvatel své země. Výsledky práce naši vlády jsou v porovnání se světem dostatečně výmluvné. V počtu zemřelých na milion obyvatel jsme pátí nejhorší na světě, druzí nejhorší v EU. Mnohem chudší a hůře vybavené země dopadly lépe než my z prostého důvodu : Jejich vlády upřednostnily veřejný zájem, naše vláda upřednostnila populistický marketink, aby ochránila moc a soukromé obchodní zájmy svého předsedy. Tisíce lidí zemřely zcela zbytečně, jen aby nebylo ohroženo individuální mocenské postavení Andreje Babiše a prostor pro jeho nezákonné obohacování.

Nyní čelíme hospodářskym důsledkům Covidové krize. Nejviditelnějším z nich je nárůst inflace, která již zřetelně dopadá na každého z nás formou zdražování a znehodnocování úspor. Opět by bylo bláhové obviňovat ze vzniku inflačni vlny pouze vládu. Každá vláda by však měla v zájmu svých občanů čelit okolnostem, které ve svém souběhu inflaci způsobily a také se o to téměř všechny vlády v rámci svých možností snaží. Nikoliv však ta česká. U nás dochází k jednomu z nejdynamičtějších zdražováni v EU, statisticky více než 4%, reálně dvakrát tolik. Přesto vláda "přitápí pod kotel" druhým nejrychlejším zadlužováním v EU a nepřípustným politickým tlakem na ČNB, směřujícím k nezvyšováni úrokových sazeb. I v tomto případě dostal soukromý zájem předsedy vlády přednost před zájmem veřejným. Má-li nekdo desítky miliard úverů (a to Agrofert má), je pro něj i malé zvýšení úroků fatální, protože mu ony úvěry výrazně prodražuje. Takže vládní priority jsou jasně dané : Nevadí, že všechno bude mnohem dražší, nevadí , že inflace ukrojí každému občanovi téměř osm procent ročně z jeho úspor, hlavně když Agrofert nebude mít dražší úvěry.

Premiér i jeho ministři se budou fotografovat se seniory a státními zaměstnanci, budou se holedbat, kolik jim přidali z vypůjčených peněz a budou cynicky doufat, že "obdarovaným" nedojde, že takto roztáčenou inflační spirálou přijdou o víc peněz, než kolik jim bylo nominálně přidáno. Nevěřím, že občan si tohle nedokáže spočítat. Možná neslyšel na riziko konfliktu zájmů ministra financí Babiše se zájmy občanů v roce 2013. Mnozí si nedokázali představit konflikt zájmů premiera Babiše se zájmy občanů ani v roce 2017. Dnes však každý občan může pohledem do své peněženky a na cenovky v obchodech zjistit na vlastní oči, jaký má konflikt zájmů premiéra konkrétní dopad do jeho života. Je prostě nebezpečné a nevýhodné mít premiéra, který je sám dlužen desítky miliard. Je nebezpečné a nevýhodne mít premiéra, pro jehož soukromé zájmy vláda odmítá bojovat se zdražováním, naopak si přeje zdražování vyšší. A konečně je nebezpečné a nevýhodné mít premiéra, který nevytváři pravidla s ohledem na zájmy občanů, ale s prioritním zřetelem na své soukromé podnikání. Je to jenom na nás : Máme-li pana premiéra Babiše tak rádi, že si přejeme, aby bohatl na našem chudnutí, tak si ho ponechme. Pokud nás ale nebaví zbytečně umírat a chudnout, musíme pana premiéra vyměnit.

V Praze dne 4. 10. 2021

,

Miroslav Kalousek pro Deník